ଏକ ନୂଆ ଆରମ୍ଭ

ଆସନ୍ତାକାଲି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ଆମ ଟିଭି): ଦେଶର ନୂତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ପାଇଁ ଶନିବାର ଦିନ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଜଗଦୀପ ଧନଖର ଏନଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମିଳିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ମାର୍ଗେଟ୍ ଅଲଭା। ଟିଏମସିର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନର ପରିବେଶ ଅର୍ଥାତ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ଧନଖରଙ୍କ ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସଂଘର୍ଷ ନାହିଁ। ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି ଯେହେତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ତ୍ରିନାମୁଲ କଂଗ୍ରେସ ଭୋଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ମାର୍ଗେଟ୍ ସପକ୍ଷରେ ଏହି ଦଳଗୁଡିକ
ଅଶୀ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଅଲଭା ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି (ଟିଆରଏସ), ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଏଏପି) ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁଖୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା (ଜେଏମଏମ) ଅଲଭାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ-ଇ-ଇଥାହାଦୁଲ ମୁସଲିମ (ଇଓଗଓଗ) ମଧ୍ୟ ଅଲଭାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଅଲଭା ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପାଇଥିବା ଦଳର ସମର୍ଥନକୁ ଦେଖିଲେ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ସେ ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବେ।

ମତଦାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅଲଭା ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦର କାର୍ୟ୍ୟକାରିତା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବାକୁ ହେଲେ ସଂସଦୀୟ ଦଳ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବା ଏବଂ ଭଙ୍ଗା ସଂଳାପକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଉପାୟ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପରିଶେଷରେ ସାଂସଦମାନେ ହିଁ ଆମ ସଂସଦର ଚରିତ୍ର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରନ୍ତି ଜ୍ଝ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବା ଏବଂ ସଂସଦର ସମ୍ମାନ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦଳ ଏକାଠି ହେବାର ସମୟ ଆସିଛି। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଲଭାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଦଳର ସାଂସଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରିଥିଲେ।

ଧନଖର ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରୁଛନ୍ତି
ଧନଖରଙ୍କୁ ୭୧ ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ସେ ରାଜସ୍ଥାନର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଜାଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସମାଜବାଦୀ ହୋଇଛି। ଜନତା ଦଳ (ଜେଡିୟୁ), ଣଝଜ କଂଗ୍ରେସ, ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି, ଏଆଇଏଡିଏମକେ ଏବଂ ଶିବସେନା ଧନଖରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଏନଡିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୫୧୫ ଭୋଟ୍ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଧାନଖର ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର, ରାଜୀବର୍ଦ୍ଧନ ରାଠୋଦ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ ସାମିଲ ଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.